ارتباطات جز لاینفک مهارت های زندگی

ارتباطات، حلقه مفقوده آموزش های دانشگاهی

ارتباطات به عنوان مهم ترین حلقه زندگی هر انسانی و مثل هر علم دیگری نیاز به آموزش دارد. اما متأسفانه در نظام آموزشی خیلی از کشورها به این موضوع توجهی نمی شود. اما در مهارت های ده گانه زندگی مهارت ارتباطات پنجمین حلقه این مهارت ها است.

مهارت های ده گانه زندگی به ترتیب زیر می باشد:

۱- خود آگاهی

۲- تفکر خلاق

۳- حل مسئله

۴- مهارت های بین فردی

۵- مهارت های ارتباطی

۶- تفکر نقادانه

۷- کنترل استرس

۸- همدلی

۹- تصمیم گیری

۱۰- کنترل هیجانات منفی

با توجه به این موضوع و رسالت مجموعه بر آن شدیم تا در مورد این مهارت مقاله بنویسیم.

ارتباطات چیست؟

تعریف های علمی زیادی در زمینه ارتباطات وجود دارد اما به نظر ما ساده ترین توضیح در مورد ارتباطات به شرح زیر است:

ارتباط فرآیندی است که در آن، فرستنده با استفاده از یک وسیله ارتباطی، به انتقال مفاهیم یا پیام برای تأثیر مشخص به گیرنده می پردازد.

بیش از این نیازی به توضیح و تفسیر در مورد این موضوع نیست. چرا که همین که مفهوم اصلی ارتباطات را بدانیم برای ادامه ماجرا آمادگی ذهنی داریم.

داشتن مهارت ارتباطی در این دوره از زندگی که سرعت پیشرفت بسیار بالاست اهمیت بیشتری دارد. یادگیری مهارت های ارتباطی باعث ایجاد ارتباطات سازنده بیشتر می شود و احتمال موفقیت را بالا می برد.

ارتباط کلامی و غیر کلامی موثر

در ارتباطات باید به تکنیک های ارتباطی کلامی و غیر کلامی که باعث می شود تا مدت ها در ذهن مخاطب ماندگار شویم دقت کنیم. تکنیک هایی که هرچند ساده اما کاربردی مانند:

لبخند زدن:

لبخند زدن

یکی از ساده ترین تکنیک های ارتباط غیر کلامی که باعث می شود یک ارتباط قدرتمند را شروع کنید، لبخند زدن است. لبخندی که به سادگی روی صورت نقش می بندد. شاید باور نکنید اما لبخند زدن از پشت تلفن هم ماندگار است. صوت شما با لبخند زدن جذاب تر می شود. دلایل علمی زیادی برای توصیه به لبخند زدن در مجامعه علمی دنیا به ثبت رسیده است. در این مقاله صرفا به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

۱- لبخند زدن باعث شادتر شدن شما می شود.

ثابت شده است که همان طور که افکار بر روی جسم اثر گذار است، جسم نیز بر روی ذهن اثرگذار است. یعنی با لبخند زدن، هرچند مصنوعی، می توانید باعث تغییر ذهن و شادمانی خود شوید.

۲- لبخند زدن باعث افزایش کارآمدی شما می شود.

در زمان لبخند زدن، حالت کسلی بخاطر ترشح هورمون های خاصی در بدن از بین می رود و روال کاری شما به سمت مثبت و با انرژی تغییر می کند.

۳- لبخند زدن جذابیت شما دوچندان می شود

تا کنون برای شما چند بار پیش آمده در هنگام ورود به یک فروشگاه به سمت فروشنده خندان رفته اید؟

همین احساس زمانی که لبخند می زنید، در دیگران ایجاد می شود. آنها به سمت شما که جذاب تر شده اید کشیده می شوند.

۴- لبخند زدن اضطراب شما را کم می کند

لبخند زدن و خندیدن باعث افزایش ترشح هورمون‌های سرخوش کننده آندروفین و آنکافلین می شود. لبخند زدن باعث کاهش هورمون کورتیزول در بدن نیز می شود. این هورمون ها در نهایت موجب کاهش اضطراب، فشار و انقباضات بدن می‌شود.

۵- لبخند زدن باعث…

موارد زیاد دیگری در مورد لبخند زدن وجود دارد. بنابراین از این تکنیک ارتباطی در ارتباطات خودتان غافل نشوید.

گوش دادن

خیلی از اوقات در ارتباطات های ما دیگران به سمت ما جذب می شوند، اگر به حرف های آن ها تا انتها گوش فرا بدهیم و واکنش داشته باشیم.

وقتی برای دختر کوچکم در مقابل کارهایی که به نظر خودش عجیب است، عکس العمل های زیاد نشان می دهم، ترغیب می شود هم آن کار را بهتر و بیشتر انجام دهد و هم به حرف های من توجه بیشتری کند.

چرا از این تکنیک در ارتباطات خود و برای ترغیب دیگران استفاده نکنیم؟

بحث نکردن

در ارتباطات خود اگر به بحث کردن بپردازید در هر صورت بازنده بازی شما هستید. اگر در بحث شکست بخورید که نشان از عدم اطلاعات و اعتماد به نفس شما است. اگر در بحث پیروز شوید به طرف مقابل ثابت کردید که بازنده است و باز هم از یک ارتباط سازنده دور شدید.

و کلی تکنیک های کلامی و غیر کلامی دیگر

انتقاد نکردن، طعنه نزدن، به خاطر سپردن اسم و سایر تکنیک های دیگری که به شما این امکان را می دهد که در ارتباطات خود قوی تر باشید. تک تک این موارد و مواردی که ذکر شد با آموزش دیدن و تمرین کردن به دست می آید.

موفقیت درد دارد، ترس دارد، صبر می خواهد، باید از اهمال کاری رها شویم و تمرین و تکرار داشته باشیم.

فرا موش نکنید که همان طور که انجام دادن این تکنیک ها ساده است، انجام ندادن آنها هم ساده است.

2 دیدگاه

  1. بازتاب:مهارت های زندگی - مهدی رضایی پندری مهارت زندگی مهدی رضایی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *