خلاقیت مهارت زندگی در وجود هر انسانی

 خلاقیت حلقه گمشده انسان ها است

Creativity

خلاقیت رازی که در وجود همه انسان ها وجود دارد. در آرامش فکری و با آشنا شدن با اهمال کاری و مکانیزم مغز که در مقاله اهمال کاری گفته شد، می توانیم از همین مغز عزیز و دلبرمون هرچیزی می خواهیم به دست بیاریم.

مغز دنیایی از خلاقیت دارد.

خلاقیت هایی در حد بالا که باعث رشد، بالندگی، افزایش اعتبار ، انگیزه، ساخت طرح های عالی و اکتشاف های زیادی می شود.

شاید همین الان مغز دوباره به شما بگوید خلاقیت چی هست و اصلا من فرد خلاقی نیستم و هزار بهانه دیگر تا مصرف انرژی را پایین بیاورد.(رجوع به مقاله اهمال کاری شود)

خلاقیت چیست؟ و چرا خلاق باشیم؟

ایده

به صورت کلی:

خلاقیت یعنی انجام دادن کار قبلی از راه جدید

و یا

انجام دادن کار قبلی به صورت جدید ( با ایده جدید)

البته خلاقیت تعاریف آکادمیک و زیادی دارد که در این مقاله نیازی به آن نیست و همین تعریف کوتاه به ما کمک می کند تا اصل مفهوم خلاقیت را متوجه شویم.

خلاقیت و ایده پردازی مایه رشد و ایجاد تغییرات زیادی در زندگی افراد می شود و افراد خلاق به مراتب از انسان های معمولی مغز فعال تری دارند و همینطور باعث تغییر در دیگران هم می شوند.

خلاقیت باعث جذاب شدن کارهای قدیدمی و روزمره ای می شود که هر روزه انسان ها در حال انجام دادن آن هستند، به عنوان مثال اگر کارمندان هر روز باید ساعت  هفت صبح در محل کار حضور پیدا کنند و در دستگاه ثبت ساعت حضور خود را اعلام کنند، کافی هست که یک پیام برای آنها روی دستگاه ثبت باشد تا زمانی که حضور یافتند مثلا پیام انگیزشی به آنها داده شود، یا با یک نوشته روبرو شوند که از حضور ایشان در محل کار اعلام شادی کند و هزار ایده دیگه که می توان روز یک کارمند را در محل کار تبدیل به دنیای بهتری کرد و حس و حال خوبی به او داد.

این نوع کارهای به ظاهر کوچک باعث رشد و بالندگی افراد جامعه می شود و هم چنین کارکرد مغز را رشد خواهد داد، چرا که مغز اهمال کار ما برای حفظ انرژی از این نمونه کار ها فراری هست و با خلاقیت باید مغز را به چالش کشید.

کجا خلاقیت ما کشته می شود؟

کودک خلاق

از کودکی تا بزرگ سالی، به خاطر زندگی روشمندی که به همه القا می شود، در حال کشتن خلاقیت درون خودمان هستیم، به عنوان مثال کودکان نمونه ای از خلاق ترین افراد روی زمین هستند که با رفتار بزرگتر ها و ارائه روش های گوناگون درست و غلط خلاقیت آنها تحت تأثیر قرار می گیرد

تصور کنید کودکی که برای غذا خوردن، به جای قاشق از دست، چوب اسباب بازی و یا هرچیز دیگری استفاده میکند، در واقع درحال امتحان وسایل دیگر هست (کار قبلی از روش جدید) اما با واکنش پدر مادر، ذهن فرزند در گیر روش خاص می شود و ذهن درمورد غذا خوردن دیگر دست به خلاقیت نخواهد زد، این مورد را تعمیم دهید به هزاران کار کودکانه دیگر که با روشمند سازی توسط پدر و مادر، ذهن خلاق کودکان تحلیل می رود.

در مثال دیگر لباس پوشیدن کودکان را تصور کنید و…

همین روال در مسیر رشد انسان ها در تمامی لحظات زندگی ایشان تا آخر عمر وجود دارد. کافی هست چشم هایتان را ببندید و مسیر زندگی خود را بررسی کنید که چه جاهایی خلاقیت شما اسیر مسیر روشمندی شده است.

 

بهترین روش خلاق ساختن مغز

ذهن خلاق

بهترین روشی به نظر من برای خلاقیت و تمرین خلاقیت، ربط دادن دو چیز بی ربط به هم دیگر هست، در هر موقعیتی از این تکنیک می توان برای خلاقیت ذهن استفاده کرد.

به عنوان مثال صف یک نانوایی را تصور کنید،

چه چیزهایی در این موقعیت دیده می شود؟

صف، آرد، خمیر، آب، مخمر، شاطر، حرارت، نان پخته، نان سوخته و …

با تک تک این کلمات می توان کلی فکر خلاق داشت. به عنوان مثال من دانش آموز مکتب تغییرم، پس باید از این کلمات برای رشته خودم بهره ببرم:

آب: جاری باش تا در هر حالتی از تو استفاده شود و با ترکیب شدن با افراد دیگر؛ حیات ببخشی.

حرارت و خمیر: برای تغییر از حالت خمیری و بلااستفاده به نان پخته و مفید باید سختی ها و حرارت ها ببنی.

نان سوخته: اگر برای تغییر دیر بجنبی، کنار گذاشته می شوی.

و هزاران عنوان دیگر که با توجه به نوع فعالیت می توانید برای خودتان ایده پردازی کنید و از ذهن خودتان استفاده کنید که حتی در موقعیت هایی که مجبورید منتظر باشید، مثل همین صف، از لحظه هاتون لذت ببرید.

اما راه های دیگری هم برای خلاق ساختن مغز وجود دارد مثل:

تجربه:

داشتن تجربه و استفاده از آن، خود می تواند به خلاقیت مغز کمک کند، چرا که تجربیات زیاد قطعا گستره فکر را افزایش می دهد و با دید و بینش بازتر می توان به ایده پردازی و خلاقیت رسید.

بازی:

منظور بازی های فکری هست که کمک می کند تا در ذهن هورمون های مختلفی ترشح شود و به خلاقیت کمک بیشتری کند. در واقع بازی های فکری ورزش مغز هستند.

تمرین:

مثل هر فعالیتی، برای داشتن ذهن خلاق باید تمرین و تلاش و کوشش داشت.

دانش:

دانش هم مثل تجربه به گستره فکری کمک می کند.

روحیه پرسش گری:

تقویت روحیه پرسش گری و اینکه انسان از طرح سؤال‌های به ظاهر کودکانه واهمه نداشته باشد و سؤال‌های چالش‌برانگیز مطرح کند، باعث پرورش کنجکاوی در انسان می‌شود و ساختارشکنی قالب‌های ذهنی را تسریع می‌کند.

ویژگی افراد خلاق:

 

از ویژگی های افراد خلاق می توان به :

هوش

فکر سیال (توانایی سریع ایده پردازی)

انعطاف‌پذیری ادراکی (قالب پذیری زیاد در موقعیت های مختلف)

ابتکار

استقلال رأی و داوری (در نوع مفید آن)

اعتماد به نفس

خطرپذیری

تمرکز ذهنی

دانش

پیشینه تاریخی

و در نهایت

نیاز به کسب موفقیت

اشاره کرد.

 در نهایت:

خلاقیت جزیی از فعالیت های مغز هست، که در سال های متمادی مغز از آن دور شده و نیاز هست دوباره، با تمرین و ممارست  و از راه هایی که گفته شد این ویژگی برتر مغز را فعال کنیم و زندگی خود و اطرافیان را تحت تأثیر قرار بدهیم.

 
 

4 دیدگاه

  1. بازتاب:بدون پول ثروتمند شوید – مهدی رضایی پندری

  2. بازتاب:مهارت زندگی - مهدی رضایی پندری مهارت زندگی مهدی رضایی موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *