ترس جزئی از موفقیت

ترس از موفقیت هم عالمی دارد

ترس های وجود ما مانع موفقیت ما می شوند…

آقای ناپلئون هیل  نویسنده کتاب پرفروش بیندیشید و ثروتمند شوید می‌گوید: اغلب زمان‌هایی که ما اقدام نمی‌کنیم ترس‌هایی در وجودمان مانع موفقیتمان می‌شوند که ساخته ذهن خودمان هم هستند.

اگر یکی از موفقیت‌هایی که در زندگی داشته‌اید را بررسی کنید متوجه صحت این جمله خواهید شد. زیرا موفقیت‌های ما با یک تصمیم‌گیری شجاعانه آغاز می‌شوند و معمولاً گرفتن چنین تصمیم‌هایی نیاز به غلبه بر ترس‌هایی دارد که برای خودساخته‌ایم.

ترس‌های ساخته ذهن را می‌توان در ۴ لایه از ذهن خود را مخفی می‌کنند که ممکن است در هر لایه با مختلفی از سوی ذهن روبرو شویم که هر کدام به روش خود مانع موفقیت ما خواهند شد. در واقع ذهن به‌صورت خودکار با پذیرش آن‌ها مخالفت کرده و شروع به دلیل‌تراشی می‌کند پس هوشیار باشید.

واقعیت این است که در لحظه تصمیم‌گیری گفتگوی درونی ما شدت می‌یابد و همه تلاشش را می‌کند تا ما را از آن تصمیم منصرف کند زیرا وظیفه مغز حفظ امنیت ماست و این تصمیم ممکن است به مسیر یکنواخت و به ظاهر امن ما آسیب برساند.

آشنایی با این ترس‌ها کمک زیادی به هوشیاری ما در هنگام این گفتگوی درونی می‌کند و باعث می‌شود تصمیم درستی که منجر به موفقیت می‌شود را بگیریم. پس با این مقاله از سر راه خود کنار بروید و دیگر مانع موفقیت خود نشوید.

ریشه ای‌ترین ترس ما که مانع موفقیتمان می‌شود چیست؟

یکی از ریشه‌ای ترین انواع ترس، ترس از تنهایی هست. البته منظور آن تنهایی شب و ترسیدن از موجودات ناشناخته و چیزهای مشابه نیست. زمانی که به باور جدیدی در زندگی می‌رسید معمولاً اطرافیان با شما به مخالفت می‌پردازند.

با پافشاری شما بر آن عقیده، دیگران کم‌کم شروع به دور کردن خودشان از شما می‌کنند و این‌گونه تنهایی، تجربه جدیدتان خواهد بود. نه تنها تغییرِ باور می‌تواند شما را تنها کُند بلکه گاهی اوقات موفقیت و یا شکست هم می‌تواند این کار را با شما انجام دهد. ( جالب است که ما گاهی موفقیت در کاری را مانع موفقیت خود می‌دانیم .)

البته به‌احتمال بسیار زیاد هرگز در هنگام ترس به موضوع تنها شدن فکر نمی‌کنیم اما اگر هرکدام از ترس‌هایمان را بررسی کنیم نهایتاً به ترس از تنهایی می‌رسیم. علت این موضوع پنهان شدن این ترس در عمیق‌ترین لایه‌های وجودی‌مان است و در لایه‌های سطحی تر عوامل دیگری قابل‌مشاهده هستند.

به طور طبیعی دستیابی سریع به عمیق‌ترین لایه غیرممکن است  و باید از لایه‌های سطحی شروع به برطرف کردن آن نمود تا به لایه‌های پایین تر دست‌یافت. بنابراین بهتر است ابتدا با ترس‌هایی که در لایه‌های سطحی خودشان را به ما نشان می‌دهند آشنا شویم و سپس به سراغ عمیق‌ترین لایه برویم. دقت کنید که ترس در هر لایه‌ای می‌تواند مانع موفقیت ما شود پس همه لایه‌ها را جدی بگیرید.

الف: ترس از طرد شدن:

طرد شدن

طرد شدن از یک جمع گاهی می‌تواند بدترین اتفاقی باشد که برای هرکدام از ما می‌افتد. طرد شدن می‌تواند توان رقابت را از ما گرفته و عزت نفسی که برای خودساخته‌ایم را کامل نابود کند.

به طور طبیعی کسی که بدون عزت نفس می‌خواهد دست به کاری بزند قطعاً اعتمادبه‌نفس هم نخواهد داشت و حتی باوجود مهارتی که در انجام آن کار دارد باعث خرابکاری می‌شود.

این موضوع همانند یک چرخه لحظه‌به‌لحظه باعث بیشتر طرد شدنمان خواهد شد به‌طوری‌که حتی فکر کردن به آن چنان ترسناک است که حاضر هستیم هیچ کاری نکنیم که خدایی نکرده طرد نشویم. ترس از طرد شدن در یک لایه بالاتر از ترس از تنهایی قرار دارد و احتمالاً بیشتر دیده می‌شود، پس هرگاه دچار این ترس شُدید این قسمت مقاله را به یادآورید.

شما اگر به خاطر ترس از طرد شدن جلوی اقدام خود را می‌گیرید سریع‌تر از آنچه که فکرش را می‌کنید طرد خواهید شد. زیرا دوستی باکسی که به فکر پیشرفت نیست هیچ سودی برای هیچ کس نخواهد داشت

پس هیچ‌گاه نگذارید این ترس ساخته ذهنتان مانع موفقیتتان شود. جنگجوهای پیروز، گاهی کاری بیشتر از این نمی‌کنند.

ب: ترس از قضاوت:

قضاوت

این ترس در بین مردم کشورهای هند، افغانستان و عراق بیشتر دیده می‌شود ولی رکورد آن در دست ایران است. مردم ایران بیشترین ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن دارند و تقریباً دست به هر کاری می‌زنند تا این اتفاق نیفتد. که به طور طبیعی هرچه تلاش برای مورد قضاوت قرار نگرفتن بیشتر باشد قضاوت مردم را بیشتر به دنبال دارد.

ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن را می‌توان ترس از آبرو دانست اما در اکثر مواقع برابر است با مطیع حرف مردم شدن. متأسفانه این موضوع از گذشته به ما ارث رسیده که چندان ارث گران‌بهایی هم نیست و در اکثر مواقع مانع موفقیت ما است. البته من با این حرف ارزش آبرو را پایین نیاوردم بلکه بهتر است آبرو به معنای حقیقی خود بازگردد.

ترس از قضاوت در لایه‌ای بالاتر از ترس از طرد شدن قرار دارد و بیشتر به چشم می‌آید. بنابراین هر بار که دچار آن شدید سعی کنید به ریشه این موضوع رسیده و ببینید کدام مورد ارزش بیشتری دارد: اینکه رشد و پیشرفت داشته باشیم یا مطیع حرف مردم بمانیم.

ج: ترس از تغییر:

ترس از تغییر

در یک لایه بالاتر از مورد قضاوت قرار گرفتن، ترس از تغییر وجود دارد. معمولاً تغییر دادن هر روال یا روتینی انرژی زیادی از ما می‌گیرد. زیرا تغییر در اغلب موارد نیازمند خراب کردن همه‌چیز و از نو ساختن است.

ایمنی برای مغز بیشترین اهمیت را دارد و مغز امنیت را در روتین می‌بیند. بنابراین با همه نیرویی که دارد با شما به مخالفت می‌پردازد تا تغییر نکنید. بارها شده زمانی که ۱۰ سال پیش را بررسی می‌کنیم مواردی مشاهده می‌شوند که کاملاً از نظر همه خطا بوده و ما هم به همین دلیل از انجام آن اجتناب می‌کردیم و حالا همان موضوع به خاطر همه‌گیر شدن دیگر ایرادی ندارد.

دراین‌بین چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از ایده‌های ما که فقط به خاطر مخالفت دیگران به فراموشی سپرده می‌شوند را شخصی برمی‌دارد و اجرا می‌کند و در نتیجه پذیرش مردم را به دنبال دارد. بارزترین ویژگی اشخاصی که ایده‌هایشان را به مرحله اجرا درمی‌آورند نداشتن ترس از تغییر است. زیرا می‌دانند که با به وجود آمدن چنین تغییراتی در زندگی‌شان بسیار موفق‌تر از گذشته خواهند بود. هرچند هم در ابتدا اطرافیان آن را نپذیرند.

 د: ترس از موفقیت و شکست:

ترس از موفقیت و شکست

می‌توان گفت در این دسته‌بندی کلی ترس از موفقیت و شکست در بالاترین لایه قرار دارد. زیرا هردو آن‌ها می‌توانند منجر به تغییر شده و قضاوت دیگران را به همراه داشته باشد که نتیجه نهایی آن تنهایی است.

ترس از شکست عامیانه‌تر از ترس از موفقیت است و معمولاً با جمله اگر نتوانم چی؟ شروع می‌شود. اما اگر کمی داستان موفقیت افراد مختلف را بخوانید خواهید دید که هیچ موفقیتی با یک‌بار تلاش و تضمین به بار نیامده است.

ترس از موفقیت هم به خاطر این‌که تغییرات عمده و ناگهانی را به همراه دارد می‌تواند منجر به ترس در ما شود. منتقل شدن به مکان بزرگ‌تر یا عدم کنترل شرایط جدید می‌تواند شما را وادار کند که مانع موفقیت خود شوید.

با دقت و شناخت ترس های از موفقیت و اقدام علیه آنها، طوفان موفقیت خود را به پا کنید و از آن لذت ببرید.

2 دیدگاه

  1. بازتاب:بدون پول ثروتمند شوید – مهدی رضایی پندری

  2. بازتاب:تئوری انتخاب؛ بهترین مهارت زندگی - مهدی رضایی پندری تئوری انتخاب روش تغییرمثبت با سرعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *