مهارت زندگی

مهارت زندگی چیست؟

مهارت های زندگی که مداوم از آن صحبت کردیم و شما نیز زیاد از آن شنیدید در واقع چه چیزهایی هست؟ چرا باید این مهارت ها را آشنا بشیم؟ نتیجه یاد گرفتن این مهارت ها چی هست؟

در این مقاله قرار هست این سوالات و امثال این ها پاسخ داده شود.

تعریف مهارت های زندگی 

مثل خیلی از علوم انسانی دیگر در تعریف مهارت های زندگی و انواع آن بین اجتماعات علمی دنیا اخلاف نظر وجود دارد. اما به صورت کلی  آن دسته از مهارت هایی هستند که به انسان ها کمک می کند که راحت تر زندگی کنند.

معتبر ترین تعریفی هم که وجود دارد مربوط به سازمان بهداشت جهانی است.

این سازمان این مهارت هارا به شرح ذیر تعریف می کند:

مهارتهای روانی – اجتماعی که به ما کمک می‌کنند با نیازها و چالش‌های زندگی روزمره بهتر کنار بیاییم.

پیرو همین تعریف پنج دسته این مهارت ها را نام می بریم:

در این مقاله با هرکدام از این مهارت ها در حد کوتاهی آشنا می شویم.

در مقالات قبلی به بعضی از آن ها اشاره و در مقالات بعدی به بقیه آنها می پردازیم.

مهارت اول: تصمیم گیری

همین الان به این فکر کنید که چه تصمیماتی را از یک ساعت پیش تا کنون گرفته اید. تصمیم هایی که خیلی از آنها به طور ناخودآگاه و توسط سیستم اتوماتیک مغز انجام می پذیرد. در واقع شما برای هرقدم در زندگی یک تصمیم خواهید گرفت. مسیر زندگی شما را همین تصمیم ها مشخص می کنند. با آموختن این مهارت واقع بینانه و ماهرانه تصمیم بگیرید. یادتان باشد تمام عواقب تصمیم های زندگی شما با شخص شماست. پس حتما به آموختن این مهارت بپردازید.

مهارت دوم: حل مسئله

مگر می شود انسان در مسیر زندگی خود با مسائل ساده و پیچیده روبرو نشود. بهترین کمکی که به خود و دیگران می توانید بکنید یاد گرفتن مهارت حل مسئله است. زندگی شما با این مهارت از این رو به آن رو خواهد شد.

مهارت سوم: تفکر خلاقانه

خلاقیت از ارتباط دادن دوچیز بی ربط به هم به دست می آید. مقاله خلاقیت را پیشنهاد می کنم مطالعه کنید. در واقع شما با تفکر خلاق خود، به نوآوری و خلق ایده های جدید می پردازید. مواردی که به شما کمک می کند، مسائل تکراری زندگی خود را از راه جدید حل و فصل کنید. با آموختن این نوع تفکر هنگام مواجهه با مشکلات احساسات منفی را به سادگی به احساس مثبت تبدیل می کنید. با ربط دادن این دو موضوع حتی معضلات زندگی شما تبدیل به فرصت ها می شوند.

مهارت چهارم: تفکر نقادانه

تا کنون در زندگی خود و دیگران دقت کردید که خیلی وقت ها تصمیم ها تحت تأثیر حرف های دیگران است؟ 

در واقع با آموختن این مهارت می توانید هر موضوع یا حرف و فکری را قبول یا رد کنید. در مورد آن فکر و تصمیم بگیرید. حرف های دیگران شما را گمراه نمی کند و از آنها نیز فرصت خواهید ساخت.

مهارت پنجم: مهارت ارتباطی

ارتباطات جز لاینفک زندگی است. کافی است به مقاله ای با همین موضوع مراجعه و به اهمیت آن پی ببرید. برای این مهارت همین یک جمله بس که:

در دنیایی که همه مدرک دارند کسی برنده است که مهارت ارتباطی خوبی بلد باشد.

مهارت ششم: مهارت مدیریت رابطه

اکثر انسان ها در این مقوله مشکلات زیادی دارند. این موضع در هر رابطه ای دخیل می تواند باشد. زن و شوهر، دوست، همکار، رئیس و کارمند، پدر و مادر و غیره. با کسب این مهارت می آموزید که چطور به صحبت های دیگران گوش فرا دهید. چطور واکنش نشان دهید. چطور از هر رابطه ای پیروز خارج شوید.

مهارت هفتم: خود آگاهی

تا زمانی که خود، قابلیت ها، نقاط ضعف و قوت خود را نشناسیم. تا زمانی که خود را دوست نداشته باشیم. تا زمانی که تصویر واقع بینانه از خود نداشته باشیم. چگونه با دیگران می توانیم ارتباط برقرار کنیم؟ اگر فردی این موارد را بداند و بشناسد، می تواند با حقوق فردی، اجتماعی، مسئولیت های فردی و اجتماعی خود آشنا و از آنها به موقع استفاده کند.

مهارت هشتم: همدلی

وقتی بتوانید دیگران را درک کنید، فارغ از شرایط خوب یا بد، مهارت هم همدلی را بلد هستید. با رعایت این موضوع دیگران شما را دوست دارند. شما نیز متقابلاً آنها رو دوست دارید.توجه به همدگر دارید و در نتیجه روابط اجتماعی افراد بهبود می یابد.

مهارت نهم : مدیریت احساسات و هیجان

هر انسانی در زندگی خود با هیجانات گوناگونی رو به رو می شود. غم، خشم، ترس، خوشحالی، لذت و موارد دیگر. همه این هیجانات بر زندگی او تأثیر می‌گذارد. شناخت و مهار این هیجانات، همان مدیریت هیجان و احساسات است. برای کسب این مهارت، فرد به‌طور کامل باید بتواند احساسات و هیجانات دیگران را نیز درک و به نوعی این هیجانات را مهار کند.

مهارت دهم: مدیریت استرس

در دنیای مدرن هرفردی به هر نحوی با فشارهای روحی و روانی روبرو خواهد بود. اگر این فشار ها طولانی مدت ادامه یابد تأثیر منفی خود را تا ابد باقی خواهد گذاشت. همچنین زمینه ساز بروز مشکلات دیگر نیز خواهد شد. با آموختن این مهارت فرد در مقابل این نوع فشارها ایستاده و مقاومت و مدیریت می کند. همچنین با آموختن این مهارت به دیگران نیز کمک می کند تا اسیر این موضوع نشوند.

نتیجه

با آموختن مهارت زندگی، تغییر محصوصی در زندگی خود ایجاد کنید. نه تنها زندگی خود، بلکه زندگی دیگران و جامعه.

برای آموختن این مهارت ها می توانید کتاب ها و مقالات متعدد را مطالعه کنید. البته راه میان بر این مسیر شرکت در آموزش های اساتید بزرگ دنیا و ایران است. اساتید دلسوزی که سال ها این مهارت ها آموخته و دل سوزانه به دیگران آموزش می دهند.

نا گفته نماند تمام انسان ها موفق دنیا هنوز و هنوز مشغول مطالعه کردن و گوش کردن به صوت های آموزشی هستند. چون بیشترین آموزش ها در همین کتاب ها موجود است. اما اساتید دلسوز مجموعه ای از این کتاب ها را مطالعه و به صورت دوره آموزشی در اختیار دیگران می گذارند.

 

2 دیدگاه

  1. بازتاب:حسابدار و عاشق تدریس مهارت زندگی هستم - مهدی رضایی پندری

  2. بازتاب:استرس و مدیریت آن مهارت زندگی واجب رای زندگی امروز - مهدی رضایی پندری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *