تئوری انتخاب؛ بهترین مهارت زندگی

یک کتاب؛ یک تغییر

تئوری انتخاب یک کتاب فوق العاده جذاب، عالی و ارزشمند است.

خیلی وقت بود که دنبال یک کتاب مرجع و خوب برای مطالعه بودم. کتاب های زیادی رو تهیه و مطالعه کردم. از آیین دوست یابی دیل کارنگی و صبح جادویی هال الرود و اثر مرکب دارن هاردی تا بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل و راه اندازی کسب و کار جف واکر.

خلاصه طرح مطالعاتی خودم رو به صورت هفتگی چیده بود تا در نهایت فرصت خوبی پیدا کردم و کتاب تئوری انتخاب از دکتر ویلیام گلسر رئیس موسسه واقعیت درمانی ویلیام گلسر، که ماه ها بود در کتابخانه منزلم قرار داشت را برای مطالعه ویژه و با آرامش در کنار خودم قرار دادم. علت این تصمیم تعطیلی تابستانه و دو هفته ای محل کارم بود که باعث می شد با ذهنی آرام تر به مطالعه کتاب هایم بپردازم و چه بهتر که کتابی با کیفیت تئوری انتخاب را مطالعه کنم.

قبلا در مورد تئوری انتخاب زیاد شنیده بودم، می دانستم مهم ترین کتاب ویلیام گلسر همین کتاب است، اما بعد از مطالعه آن یاد این ضرب المثل معروف افتادم:

شنیدن کی بود مانند دیدن

که البته در اینجا میشود:

 شنیدن کی بود مانند خواندن

تئوری انتخاب، روشی بر روان شناسی امید

دکتر گلسر در کتاب تئوری انتخاب، نگاهی جدید به روانشناسی داشته و از چارچوب های روانشناسی که مداوم در گذشته دنبال یک مشکل و روبداد در زندگی برای اصلاح حالات روانی می گردند دور شد و  به جای استفاده از داروهای شیمیایی و غیره، شروع به شناخت واقعیت فعلی زندگی ها کرد. تئوری انتخاب می گوید با اصلاح رفتار فعلی انسان ها می توان زندگی آن ها را نجات داد. در واقعیت درمانی مرکز کنترل انسان درون آنها است و به جای بررسی عوامل بیرونی، عوامل درونی و واقعیت ها بررسی می شود.

کتاب تئوری انتخاب دکتر گلسر با اینکه قطور و پر محتوا هست، اما به قدری جذاب و پر معناست که انگار نویسنده در کنار شما نشسته و داستان ها و موضوع های کتاب را برای شما بازگو میکند.

نا گفته نماند که ترجمه های متعددی از کتاب تئوری انتخاب در کشور عزیزمان ایران وجود دارد. اما بهترین ترجمه که مد نظر ما است، ترجمه دکتر علی صاحبی رئیس و نماینده رسمی موسسه ویلیام گلسر در ایران است.

تئوری انتخاب به شما کمک می کند تا از اهمال کاری راحت شوید، باور های خود را بهبود می دهید، سختی، ترس و درد های مسیر موفقیت را با صبر شیرین تر می کنید.

پیشنهاد من تهیه هرچه زودتر کتاب تئوری انتخاب و مطالعه آن هست. البته اگر دنبال شناخت خود، وقایع اطراف و رفتار درست نشان دادن در موقعیت های مختلف زندگی هستید.

دو نکاته از فصل نخست کتاب تئوری انتخاب

نیاز های اساسی

نیاز های انسان پنج مورد می باشد که در هرجایی یکی از آنها از دسترس خارج شود، انسان رفتاری غیر متعارف از خود ساطع می کند.

این پنج نیاز عبارتند از(تصویر برگرفته شده از سایت تئوری انتخاب دکتر علی صاحبی است):

تئوری انتخاب

دنیای مطلوب

دنیای مطلوب

بر طبق نظریه تئوری انتخاب دلیل ادراکات مختلف انسان ها از یک واقعیت معین، به دنیای مطلوب انسان ها مربوط است. اتفاق ساده ای را در نظر بگیرید که با تحلیل های مختلفی توسط افراد روبرو می شود. هر فردی با ظن و گمان خود به آن موضوع نگاه و در مورد آن صحبت می کند. این موضوع به دنیای کوچک و شخصی، که هر فردی کمی بعد از تولدش شروع به خلق آن در حافظه اش می کند و تمام طول عمر بازآفرینی آن را ادامه می دهد.

این دنیای مطلوب نیاز های انسانی را ارضا و سه مقوله را در بر می گیرد:

۱- افرادی که بسیار دوست داریم با آن ها باشیم.

۲- چیزهایی که بسیار دوست داریم با آن ها باشیم.

۳- ایده ها یا نظام باور هایی که بر بخش بزرگی از رفتار ما حاکم هستند.

اصول بنیادین تئوری انتخاب

پنج اصل اول

۱- تنها فردی که می توانیم رفتارش را کنترل کنیم، خودمان هستیم. در عمل یعنی هیچ کس نمی تواند مارا به انجام کاری مجبور کند که نمی خواهیم.

۲- تمام آنچه می توانیم از دیگران دریافت کنیم و به دیگران بدهیم، اطلاعات است. اینکه با این اطلاعات چگونه برخورد کنیم، انتخاب خودمان است.

۳- تمام مشکلات روان شناختی طولانی مدت، از مشکلات رابطه ای سرچشمه می گیرد. مشکلات رابطه ای تا حدودی می تواند علت مشکلات دیگری چون درد، خستگی، ضعف، و برخی بیماری های مزمن، که معمولاَ به آن ها بیماری های سیستم ایمنی گفته می شود، نیز هستند.

۴- همیشه آن رابطه مشکل دار، بخشی از زندگی کنونی ما است. برای کشف این روابط نیازی نیست جست و جوی چندان دور و درازی انجام دهیم.

۵- وقایع دردناکی که در گذشته بر ما رفته است، اگرچه بر آنچه امروز هستیم تأثیر شگرف داشته، ولی بازنگری و مرور این گذشته دردناک، بر آنچه امروز لازم است انجام دهیم، یعنی بهبود بخشیدن به رابطه کنونیمان، اثر ناچیزی دارد و کمکی به ما نمی کند.

پنج اصل دوم

۶- پنج نیاز ژنتیکی ما که قبلا گفته شد، ما را هدایت می کند.

۷- می توانیم نیازهایمان را فقط از طریق تصویر یا تصاویری که در دنیای مطلوب خود داریم ارضا کنیم.

۸- تمام آنچه از تولد تا مرگ از ما سر می زند رفتار است. تمام رفتار های ما یک رفتار کلی است که از چهار مولفه به هم پیوسته عمل، فکر، احساس و فیزیولوژی تشکیل شده است.

۹- تمام رفتار های کلی معمولا با فعل، آن هم به صورت مصدر یا اسم مصدر بیان و با مولفه ای که در هنگام بروز رفتار بیش تر قابل تشخیص است نامگذاری می شوند. برای مثال به جای استفاده از عبارت من افسرده هستم یا من افسرده شده ام، درست آن است که بگوییم: من افسردگی را انتخاب کرده ام یا من افسردگی می کنم.

۱۰- تمام رفتار های کلی، انتخابی هستند اما ما فقط بر مولفه های عمل و فکر به طور مستقیم و بر مولفه های احساس و فیزیولوژی به طور غیر مستقیم کنترل داریم، یعنی با انتخاب شیوه عمل و فکرمان و به واسطه آن ها احساسات و فیزیولوژی خود را نیز می توانیم کنترل کنیم.

نتیجه

پیشنهاد می کنم حتما این کتاب فوق العاده را تهیه کنید و مثل من به این نتیجه برسید:

زندگی من دو بخش دارد

قبل از تئوری انتخاب

بعد از تئوری انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *