اقدام کردن یک قانون طلایی برای موفقیت در مهارت های زندگی

اقدام کنید دیگر

اقدام کردن مهم ترین رکن موفقیت و پیروزی است.

هر کار و اندیشه ای که به ذهن افراد و انسان ها رسیده است و خواهد رسید، تنها و تنها از یک راه امکان به سرانجام رساندن آن وجود دارد، و آن راه، راه اقدام کردن است.

اقدام کردن

 

اقدام کردن

اقدام راحت

اقدام کردن در واقع، هر کنش یا واکنشی هست که شما در مقابل کارها روزمره در حال نشان دادن هستید، در واقع مغز ما دنیایی از اقدامات پیش فرض را داراست که به صورت نا خودآگاه انجام می دهد.

انسان ها در لحظه ای که لبخندی از کودکی می بینند، ناخودآگاه لبخند می زنند. این لبخند در واقع اقدام کردن آنهاست.

زمانی که دست فردی به شئ داغی بخورد، ناخودآگاه دست خود را عقب می  کشد. این حرکت اقدام کردن است؛ البته به صورت ناخودآگاه.

زمان دیدن یک صحنه احساسی، افراد واکنش احساسی نشان می دهند، تصور کنید فرزندی که از روی محبت پدر و مادر خود را در آغوش می کشد و جمله ای زیبا ادا می کند؛ باز هم در پی این اتفاق، اقدامی صورت خواهد گرفت مثل لبخند، ذوق و… .

به این مثال ها اشاره شد، تا به صورت کامل متوجه معنای اقدام کردن در زندگی خود شویم، نکته حائز اهمیتی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم این است که اکثر اقدامات ما ناخودآگاه هست؛ همان طور که در مقاله اهمال کاری توضیح داده شد؛ مغز ما برای اینکه مصرف انرژی خود را پایین بیاورد، به صورت مداوم مشغول اتوماتیک سازی انجام امور زندگی افراد است و این مطلب باعث می شود در انجام اموری که مربوط به اهداف ما نیز هست، همین اتفاق بیفتد و ما متوجه اقدام نکردن خود نشویم.

قانون طلایی؛ اقدام کردن

حرکت

بهترین کار برای رسیدن به اهداف، اقدام در لحظه به صورت آگاهانه است. در واقع ما باید در انجام امور زندگی خود، آگاهانه اقدام کنیم. طولانی ترین مسیر ها از اولین قدم ها آغاز می شود. در واقع آینده از آن کسانی نیست که به صورت ناگهانی اقدام می کنند، آینده از آن کسانی می شود که امروز اقدامات کوچکی را به صورت آگاهانه و مستمر انجام دادند.

اثر مرکب در موفقیت

جادویی به نام اثر مرکب وجود دارد که در کتاب “اثر مرکب” از آقای دارن هاردی به صورت کامل در مورد آن توضیح داده شده است.

در اینجا اشاره کوچکی به آن خواهیم داشت.

شما کدام یک را انتخاب می کنید؟

۱۰۰۰ تومان وجه؛ به شرطی که در مدت ۳۱ روز، هرروز ۲ برابر شود؟

۵۰ میلیارد وجه نقد به صورت یک جا؟

اغلب اشاره به گزینه دوم می کنند که البته تا ۲۶ روز اول انتخابی هوشمندانه است، چون تا روز بیست و ششم، کسی که ۱۰۰۰ تومان رو انتخاب کرده باشد، به ثروتی به مبلغ حدودا ۳۳ میلیارد دست یافته که خیلی کمتر از انتخاب دوم یعنی ۵۰ میلیارد می باشد؛ اما از این روز به بعد، جادوی اثر مرکب نمایان می شود، چون تقریبا تا آخر پنج روز باقی مانده حدودا یک تریلیون پول به دست انتخاب کننده روش اول خواهد رسید، در حالی که نفری که گزینه دوم را انتخاب کرده، اگر هیچ هزینه ای نکرده باشد، نهایتا همان ۵۰ میلیارد را داراست.

از مثال فوق به این نتیجه خواهیم رسید، که اقدام کردن، به صورت آگاهانه، مداوم و مستمر، دارای جادویی هست که نتیجه آن با صبوری و در آینده دیده خواهد شد.

مهم ترین اقدام

در بین همه این مطالب، نکته حائز اهمیت، اولین قدم می باشد، اهداف خود را به قدم های کوچک تقسیم کنید و اولین قدم را بردارید تا قدم های بعدی در پی هم بیاید و به نتایج بزرگ دست پیدا کنید.

اقدام کردن یعنی چه؟

معنای اقدام

اقدام کردن، هر نوع فعالیتی در راستای اهداف است، به عنوان مثال اگر شما قصد مطالعه برای رسیدن به آگاهی در مورد موضوع خاصی هستید، کمترین اقدام برای این موضوع قرار دادن کتاب در دسترس خود می باشد.

اقدام کردن تعریف ساده و راه کاری ساده دارد، اما شگفتی های بزرگی در پی خواهد داشت.

تمرین

برای تمرین با مغز و به دست آوردن نتایج شگفت آور، سعی کنید کارها را آگاهانه انجام دهید، مثلا همین الان به بخشی از پوست خود توجه کنید که حس خارش پیدا کرده است، آگاهانه آن را نخارانید، تحمل کنید، به آن بی توجهی کنید و مشغول به کار دیگری شوید؛ با این کار متوجه می شوید که می توانید از حالت ناخودآگاه به حالت خودآگاه برسید.

و همین تمرین کوچک بعدها چه آثار بزرگی برای شما خواهد داشت.

 قانون شگفت انگیز ۵ ثانیه

اقدام

مل رابینز ابزار مفیدی را در کتاب «قانون ۵ ثانیه» معرفی می­ کند که در همه­ زمینه ­های زندگی کاربرد دارد. قانون ۵ ثانیه می تواند در هر لحظه از زندگی روزمره و در مواجهه با دشواری، عدم قطعیت و ترس موثر واقع شود. این قانون ممکن است در بهبود وضعیت سلامت، افزایش بهره­ وری و مقابله با تاخیر­کاری کمک کند. رابینز به شجاع شدن و بیرون رفتن از منطقه­ راحتی کمک می­ کند و از همه مهم ­تر، او توضیح می ­دهد که کنترل و تغییر ایجاد کردن آسان است.

خب حالا این قانون چه می گوید؛ قانون ۵ ثانیه اعتقاد دارد که شما در لحظه ای که تصمیم به انجام کاری می کنید، تنها ۵ ثانیه فرصت دارید تا اقدامی فیزیکی در راستای آن انجام دهید، اگر از این ۵ ثانیه بگذرد، مغز شروع به بهانه تراشی می کند، تا از منطقه امن خود خارج شود.

همین الان برای اهداف خود اقدامی را در نظر بگیرید:

۵

۴

۳

۲

۱

بهانه ها شروع شد، امیدوارم قبل از آن اقدام کرده باشید.

موفق و پیروز باشید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *