منابع و مصارف زندگی؛ مهارت زندگی مهم و ثروت ساز

منابع و مصارف عمر

منابع و مصارف، بودجه بندی و کنترل آن همیشه در زمینه های مالی استفاده می شود. یکی از منابع بزرگ و پر مصرف زندگی هر انسانی عمر و لحظه و لحظه زندگی های او است. چون این منبع مهم با پول قیاس نمی شود به سادگی هرچه تمام تر در حال مصرف آن هستیم.

من مهدی رضایی هستم، دانش آموخته رشته حسابداری و دانش آموزش مکتب تغییر

چرا این موضوع را گفتم؟

علت این کار من اشاره به یک موضوع زیبا در رشته تحصیلی حسابداری و ربط دادن آن به موضوع علوم انسانی است.

در حسابداری، بودجه بندی یکی از امور مهمی هست که به آن پرداخته می شود. خصوصاً در حسابداری دولتی شاید مهم ترین موضوع که به آن توجه می شود بودجه بندی است.

بودجه

به نقل از سایت دانشگاه علم و صنعت:

«واژه بودجه در فارسی از زبان فرانسه گرفته شده و در فرانسه نیز از زبان انگلیسی به امانت گرفته شده است. علت این امر آن است که رویه تنظیم بودجه و به تصویب رساندن آن در پارلمان ابتدا از کشور انگلستان شروع شده است .

 واژه بوژت (Bouget) یک واژه فرانسه قدیم است و به کیف چرمی اطلاق می شده است که وجوه نقد را در آن نگهداری می کردند. بدین جهت ابتدا کیف چرمی که محتوی صورت مخارج و درآمدهای دولت انگلیس بوده و وزیر دارای انگلیس آن را با خود به پارلمان می آورده و صورت های مخارج و درآمدهای مملکتی را از آن کیف خارج کرده و برای تصویب به پارلمان عرضه می داشته است در انگلیس budjet نامیده می شد. بتدریج معنی اصطلاح بودجه از خود کیف تبدیل به محتویات آن شد.

  بعداً که به تدریج صورت های مزبور در یک صورت واحد گنجانده شده است، این صورت بنام باجت در انگلیس و بودجه در فرانسه نامیده شده و در سایر زبانها نیز همین کلمه بکار برده شد.»

بودجه به زبان خودمانی یعنی تخصیص منابع محدود به مصارف نا محدود و اولویت بندی مصارف با توجه به اجتناب ناپذیر بودن آن ها.

در واقع بودجه یک برنامه مالی برای آینده است. بودجه هماهنگ کردن دخل و خرج است. این برنامه ممکن است در سطح کلان برای دولت ها تعریف شود یا می تواند در سطح یک خانواده کوچک دو نفره طراحی شود.

اکثر انسان ها در گیر این دخل و خرج در سطح خود هستند.

همین الان به وجوه نقد در حساب بانکی خود، یا حتی پول در جیبتان دقت کنید، زمان حضور در فروشگاه اولین کاری که انجام می دهید یا قبلاً انجام داده اید، تطابق دادن میزان مبالغ خرید؛ متناسب با مقدار موجودیتان است.

این کار همان بودجه بندی است.

در مثال گفته شده به ساده ترین حالت آن اشاره شد و در مثال کلان آن پیش بینی کسب درآمد های یک دولت از فروش نفت و مالیات و تولید و غیره است و تخصیص مصرف آن به دفاع از کشور و رفاه مردم و ساخت و ساز ها است.

منابع و مصارف زندگی شما چیست؟

بودجه

منابع

نه صبر کنید، ماشین حساب خود را غلاف کنید.

منظورم پول و درآمد و دارایی هایی مثل خانه و کاشانه و غیره نیست. ما به منابع مهمتری در زندگی نیاز داریم و میخواهیم به آنها بپردازیم.

منابع زندگی ما را نمی توان به سادگی با عدد و رقم جمع زد؛ چون ارزش آنها به بودنشان است. بودنی که مستلزم پرداخت هزینه نیست و یا حتی هزینه ای که برای آنها پرداخت کردیم اینقدر گزاف است که ممکن است حسابش از دستمان خارج باشد.

برای مثال سلامتی شما چه ارزشی دارد؟ هزنیه ای برای آن نپرداختیم و حواسمان هم به آن نیست و چنین منبع مهمی را در نظر نداریم تا زمان از دست دادن آن.

در مثال دیگر برای کسب علم و مدرک های آن، چون لیسانس و فوق لیسانس و دکتری، چه سرمایه ای بالاتر از عمر خود داشتید که برای آن پرداخت کردید؟

همین جا برای خود لیستی از منابع زندگیتان تهیه کنید. با این تفاوت که عمر شما یکی از منابع شماست، پدر، مادر، همسر و فرزندانتان همه منابع شما هستند، تحصیل کرده اید؟ تحصیلات شما منابع شما هستند! تحصیل نکرده اید؟ هنر و پیشه شما منابع شما هستند، استعداد جزء منابع شما است و کلی منابع دیگر که شمارش آنها در این مقاله نمی گنجد و برای هر فرد، به فرد دیگر متفاوت است.

بقیه لیست را به شما می سپارم

لیستی از منابع زندگی خود تهیه کنید و ببنید جدای از وجوه نقد و دارایی هایی مثل وسیله نقلیه و خانه و کاشانه چه منابع سرشاری در زندگی شما جاری هست و حواستان به آن نیست.

مصارف

خب وقت بودجه بندی است، منابع زندگی خود را شناختید، مصارف آنها را بررسی کنید.

عمر شما که یکی از بزرگترین منابع شماست در چه راهی در حال هزنیه شدن است؟

سلامتی خود را برای چه اموری به خطر می اندازید؟

حضور گرم پدر و مادر را که منابعی والا هستند حس می کنید و از آنها استفاده می کنید؟

همسر، فرزند و سایرین را جزء منابع زندگی شناسایی کردید؟ اگر بله، چجوری از این منابع استفاده می کنید؟

موفقیت به سبک حسابداری

موفقیت به سبک حسابداری
موفقیت به سبک حسابداری

کتابی متفاوت که سوالات بالا و کلی سوال دیگر را بر همین اساس پاسخ می دهید.

حسابداری به سبک موفقیت یک کتاب منحصر به فرد، جدید و قدرتمند است که به شما یاد می دهد، ترازنامه کشش، ارزش ها و اهداف خود را رسم کنید و از زندگی خود دوچندان لذت ببرید.

حسابداری به سبک موفقیت هیجان تازه به رگ های زندگی شما سرازیر می کند که در مدت کوتاهی از نتایج آن لذت خواهید برد.

کافی است برای خرید این کتاب منحصر به فرد به یکی از طریق های زیر با ما ارتباط بگیرید و این کتاب عالی را به دست آورید.

وبگاه                                         www.mahdirezaei3002.com

رایانامه                               mehdi.rezaei.3002@gmail.com

تلگرام                                                       mahdirezaei3002@

اینستاگرام                                           mahdi.rezaei.3002@

همراه                                                                  ۰۹۹۰۷۸۵۴۶۷۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *