تیپ زدن یکی از جذاب ترین مهارت های زندگی

تیپ زدن برای جذابیت و ارتباط های بیشتر و موثر تر

تیپ زدن و خوش تیپ گشتن یک هنر مهم در ارتباط ها و جلسه های کاری می باشد. به ویژه اگر اولین دیدار شما با مخاطب باشد. لباس شما از روحیه شما، فکر شما، روش کار شما، دیدگاه های شما زودتر از هر کلامی صحبت می کند.

در زمان ورود هر فردی به یک اجتماع جدید اولین اتفاق اثر هاله ای لباس و تیپ او بر جمع است. اثری که خواه یا ناخواه تا مدت ها در ذهن مخاطب خواهد ماند.

یک سوال از خودتان بپرسید؛ وقتی در یک جمع می خواهید از فردی که نمی شناسید سوال کنید به چه چیزی در مورد او اشاره می کنید؟

آیا نمی گویید که آن فرد خوش تیپ کیست؟

آیا نمی گویید آن فردی که لباس نامناسب پوشیده است کیست؟

آیا اولین اشاره شما به لباس خاص او نمی باشد؟

اگر جواب شما مثبت است، ناخودآگاه به بنیان ارتباط ها پی بردید. قطعاً متوجه شدید که چقدر تیپ زدن و لباس مناسب پوشیدن اهمیت بالایی دارد و می تواند سرنوشت یک ارتباط را در همان دیدار اول مشخص کند.

اثر هاله ای چیست؟ تیپ چه تأثیری در اثر هاله دارد؟

اثر هاله ای به نوعی خطا در شناخت و تصمیم‌ گیری گفته می‌شود که تحت تأثیر ذهنیت قبلی قضاوت‌کننده شکل می‌گیرد و می‌تواند از حقیقت و انصاف به دور باشد. به عنوان مثال وقتی معلمی از دانش آموزی ذهنیتی منفی به عنوان یک فرد «تنبل» دارد، در برخوردهای بعدی نیز ممکن است این پیش داوری بر قضاوت او تأثیر بگذارد. 

تأثیر اثر هاله‌ای در جای جای زندگی هر انسانی دیده می شود و شاید قوی ترین سیستم قضاوت کننده انسان است.

این خطای مداوم در قضاوت ، منعکس‌کننده ترجیحات فردی ، پیش‌داوری‌ها ، ایدیولوژی ، آرمان‌ ها و ادراک اجتماعی است.

اثر هاله ای

حالا که اثر هاله ای شناختیم…

باید حواس ما باشد که در نگاه اول و در اولین ارتباط تیپ و لباس ما تعیین کننده همین اثر هاله ای است.

حالا باز هم موضوع مهم تر از قبل شد.

در واقع لباسی که به تن دارید می تواند نشانه شخصیت شما باشد و یکی از اصول ارتباطی و آداب معاشرت که رمز های غیر کلامی زیادی در ارتباط ها را دارا است؛ همین تیپ و لباس شما است.

یک ضرب المثل انگلیسی می گوید:

you never get a second chance to make a first impression

شما هرگز شانس دیدار اول را برای دومین بار به دست نخواهید آورد.

یعنی هر آنچه که در توان دارید از کار و تخصص خود تا تیپ و لباس خود را باید با تمام وجود در کنترل خود داشته باشید. حرفه ای برخورد کنید و خود را ارائه کنید تا نتیجه مطلوب خود را به دست بیاورید.

لباس مناسب بپوشید

در محیط های مختلف باید لباسی مناسب موضوع کار خود بپوشید. لباس اسپرت مناسب دیدار اول شما با مدیر یک شرکت معتبر نمی باشد. شما با کت و شلوار به استخر نمی روید. این موضوع و مضحک بودن آن دقیقا در دیدار های جدی نیز صدق می کند.

خانم ها در اتباطات خود باید از آرایش غلیظ خصوصاً در بخش بینی به پایین دوری کنند. چرا که در ارتباط که خانم ها قصد شروع کردن آن را دارند باید توجه دیگران را به چشمان خود جلب کنند و ارتباط چشمی قوی تری برقرار کنند. رژ لب پر رنگ توجه فرد مخاطب را به موضوعی غیر از موضوع اصلی قرار جلب خواهد کرد. در واقع در جلسات توجه ها باید به شخص باشد نه رنگ و لباس او.

پوشیدن لباس های چسبان نیز در خانم ها از این قاعده مستثنی نیست. همچنین ناخن های لاک خورده براق، زیورآلات خاص یا کفش های پاشنه ۵-۳ سانتی، همه و همه در ارتباطات اثر گذار خواهند بود و در انتخاب آنها باید دقت شود.

لباس باید بیان کننده حرفه شما باشد. روی استیج یک سخنران (البته به جز استثناعاتی مثل آنتونی رابینز) نمی تواند با شلوارک ظاهر شود.

سه مدل لباس کار داریم

لباس راحتی

لباسی که متناسب با کار و شرایط آن ما انتخاب می کنیم. مثلا من یک حسابدار و پشت میز نشین بودم. در محیط کارم  پیراهن و شلوار مناسب که در طول مدت ۷ ساعت کاری به من فشار نیاورد و راحت باشم.

لباس نمیه رسمی

ست شلوار با یک کت تک تقریبا این نوع پوشش را شامل می شود.

لباس رسمی

کت و شلوار کامل نوعی لباس رسمی در جامعه است.

ممکن است با توجه به فرهنگ ها یا قوانین یک کشور،اداره و یا شرکت هرکدام از موارد بالا نقض شود یا تغییر داشته باشد. به طور مثال در یکی از شرکت های معتبر پایتخت قانون آرایش غلیظ برای بانوان و کت و شلوار سازمانی مارک دار با یک رنگ خاص برای آقایان جزو قوانین بود.

دقت کنید

۱- پیراهن سفید آستین بلند اصولا انتخاب حرفه ای ها است.

۲- لباس های سرمه ای و خاکستری و مشکی جزو لباس های رسمی می باشد.

۳- اگر دکمه کت خود را بستید در هنگام نشستن حتما آن را باز کنید، چرا که فرم کت شما را بهم خواهد ریخت.

۴- لباس های رنگ تند و تنگ و خیلی گشاد نیر ممنوع است.

یک سوال: چرا بعضی سخنرانان حرفه ای مثل استیو جابز فقط اسپرت می پوشند؟

پاسخ آن واضح و مشخص است، محتوا به قدری ارزشمند است که دیگر لباس مطرح نیست. کافی هست جست و جوی کوچکی در اینترنت داشته باشید تا لباس پوشیدن و تیپ زدن این افراد در جوانی را نیز بررسی و با آن آشنا شوید.

در این تله ها گیر نکنید

۱- لباس های خیلی از مد افتاده نپوشیم. دوست من کت و شلواری با سه دکمه و مدل های قدیمی گشاد داشت. زمانی که می پوشید مایه مسرت دیگران می شد.

۲- البته؛ اسیر سبک روز نشویم. کت شلوار تنگ و فاق کوتاه و … شاید مناسب هر دیداری و هر کاری نباشد.

۳- رنگ رسمی برای دیدار رسمی مثل ملاقات های تجاری است. رنگ شاد یا خاص پوشیدن در این دیدار ها مخاطب را به اشتباه خواهد انداخت.

۴- و رنگ غیر رسمی برای دیدار های غیر رسمی و روزمره. شاید با مخاطب که مثلا مدیر فلان شرکتی است برای رستوران وتفریح قراری گذاشتید. دیگر نیازی به رنگ رسمی پوشیدن نیست.

امیدوارم با همین مقاله کوتاه توانسته باشم بخشی به علم شما در ارتباطات و ملاقات های مهم شما اضافه کرده باشم.

3 دیدگاه

  1. بازتاب:جیم ران و دوازده ستون موفقیت - مهدی رضایی پندری مهدی رضایی موفقیت تغییر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *