هدف گذاری؛ نکاتی برای پیدا کردن مهم ترین مهارت زندگی

هدف در زندگی

هدف و هدف گذاری جایگاه مهمی در زندگی افراد دارند اما قبل از صحبت از دستورالعمل های هدف گذاری یک بخشی از دوران زندگی خودم رو دوست دارم با شما به اشتراک بگذارم.

دوبار رفتم سربازی

بعد از تیک زدن هدف تحصیلی ام و گذر کردن از دوران تحصیلی و پایان مقطع کارشناسی ارشد، آماده انجام خدمت شدم؛ خدمت مقدس سربازی. برای دومین بار رفتم سربازی.

شاید سوال کنید چرا دوباره؟

چون من بعد از مقطع کارشناسی و پس فردای روز برگزاری کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۰ تارخ اعزام به خدمتم بود. بعد از دوران آموزشی و یک مدت در پادگان بودن، مقطع کارشناسی ارشد قبول شدم و از خدمت مرخصی به جهت ادامه تحصیل مرخصی گرفتم. بعد از پایان مقطع کارشناسی ارشد در حالی که در همین دوران ازدواج کردم و دارای یک فرزند دختر بودم برای ادامه انجام خدمت سربازی دفترچه پست کردم و به ادامه انجام این خدمت مقدس پرداختم.

در این دوران با دیدن هم خدمتی های جدید برای من یک سوال پیش می آمد و از هر سربازی جویای پاسخ آن می شدم با جواب های مبهم و عجیب روبرو می شدم.

هدف دار نبودن افراد، بیداد می کنه

ذهن خلاق

از هرکدام از سرباز ها سوال می کردم بعد از پایان خدمت برنامه زندگی شما چی هست؟ اکثراً در پاسخ می گفتند: بذار حالا خدمت تموم بشه و خلاص بشیم بعدش باشه برای بعدش!

مگه میشد همچین چیزی؟ مگه میشه یک انسان در دنیا هیچ هدفی نداشته باشه؟

به  خودم نگاه می کردم حداقل هدفی که در هر صبح و شام باهاش بیدار می شدم و می خوابیدم تلاش برای کسب آرامش همسر و دخترم بود.

بعدش در طول دوران تحصیلم در مقطع کارشناسی ارشد و خدمت سربازی به دوستان مجردم می گفتم لااقل تو دنیا کسانی هستند که منتظر برگشتن من هستند و به من انرژی و انگیزه حرکت می دهند.

هدف، وجه تمایز انسان های موفق

از این صحبت ها که بگذریم، هر کتابی رو در زمینه بهبود فردی و زندگی مطالعه کردم از آقای دارن هاردی تا کتاب های برایان تریسی و آنتونی رابینز و خلاصه افراد اسطوره دنیا متوجه شدم وجه اشتراک تمام آنها داشتن هدف است.

پنج درصد از انسان های موفق دنیا در اولین اقدام برای زندگی خود هدف در نظر گرفتند و با حرکت به سمت هدف خود به بهترین خود تبدیل شدند. انسان هایی که نه تنها زندگی خود، بلکه زندگی هزاران نفر را در دنیا تحت تأثیر خود قرار داده اند.

پس نتیجه گرفتم یکی از مهم ترین مهات های زندگی هدف گذاری است. قبلاً از هدف گذاری در همین وبگاه صحبت کردیم اما این بار قصد دارم از نکات خاص و دستورالعمل های عالی پرده برداری کنم و امید دارم شما دوستان عزیز و همراهان من به نحو احسنت بتوانید از این مقاله در راستای هدف گذاری زندگی خود استفاده کنید.

دستور العمل هایی برای هدف گذاری

هدف اشتباه

افراد در هنگام هدف گذاری و انتخاب هدف در دام هایی اسیر می شوند که اصولاً باعث اشتباه در انتخاب هدف می شود. یعنی اگر این موارد را در انتخاب هدف رعایت نکنیم ممکن است هدف های بی فایده یا حتی مضر و مخرب انتخاب کنیم و به سمت ناکجا آباد حرکت کنیم.

این دستور العمل ها زیرکانه شما را به سمت تصمیم درست سوق می دهد و کمک می کند در زمان نوشتن هدف، نزدیک شدن به آن را بیشتر لمس کنید.

۱- به خدا اعتماد کنید

قرآن

خداوند کریم در قرآن می فرماید:

ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ………. نون سوگند به قلم و آنچه مى ‏نویسند

معجزه نوشتن

وقتی خدا به قدرت قلم و نوشتن قسم می خورد، از هر دین و مسلکی باشی باید بدانی که در نوشتن قدرتی هست که در حافظه و ذهن انسان نیست.

قوی ترین ذهن ها از ضعیف ترین قلم ها، ضعیق تر هستند.

پس در مرحله اول اهداف خود را از عالم غیرمادی به عالم ماده بیاورید. اهداف را باید بنویسید.

۲- پیش داوری نکنید

فکر کنید قرار است بازی کنید، هدف ها را به شکل یک بازی در نظر بگیرید. با این کار باعث می شود تا مکانیزم مغز فعال نشود و از اهمال کاری شما جلوگیری کند.

پیشنهاد می کنم حتما مقاله رفع اهمال کاری را در همین وبگاه مطالعه کنید.

۳- بزرگتر از آنچه می توانید فکر کنید

افراد معمولی با تبدیل شدن به افراد فوق العاده و اثر گذار، بارها و بارها این موضوع را به رخ جهانیان کشیدند. هر چیزی را که بتوانید به طور شفاف تجسم کنید و از ته دل بخواهید در قلمرو امکان شما قرار می گیرد.

ناپلئون هیل در مورد همین موضوع جمله ای زیبا دارد:

هرچه را که ذهن درک و باور کند، می تواند آن را به دست آورد.

۴- مثبت باشید

مواردی را که میخواید به دست آورید را بنوسید و نام ببرید به عنوان مثال:

به جای “می خواهم از بدهی ها خلاص شوم” بنویسید “تا آخر آبان ماه، در آمدم بیست میلیون تومان خواهد بود.”

۵- “من …… هستم” را استفاده کنید

جملات خود را با ضمیر اول شخص بسازید و از “من … هستم” به جای “من میخوام … باشم” استفاده کنید.

اگر هدف دارید میلیونر شوید به جای اینکه بگویید :«میخوام میلیونر شوم»، انرژی شما فقط روی آن هدف متمرکز می شود؛ یعنی میلیونر شدن.

اما بگویید:« من در تاریخ سی ام آبان ماه سال بعد یک میلیونر هستم». این گونه ذهن و انرژی شما برای آفرینش آنچه حقیقی اعلام کردید کار می کند.

۶- خواسته شما باشد

در اوایل جلسه کارگاه هدف گذاری ام از یکی از خانم هایی که در کارگاه شرکت کرده بود سوال کردم هدف در زندگی داری؟ اگر داری آن را اعلام کن.

پاسخ داد که بله هدف دارم؛ هدف من یادگیری زبان فرانسه هست. وقتی علت این هدف را جویا شدم در جواب شنیدم که چون دختر دایی من فرانسه خوانده من هم میخوام آن زبان را یاد بگیرم.

در واقع هدف انتخاب شده به خاطر ویترین زیبایی هدف دیگران است. دختر دایی این خانم قصد عزیمت به فرانسه را داشت.

بعضی از انسان ها هدفی را انتخاب می کنند صرفا جهت اینکه فکر می کنند باید این هدف را داشته باشند، نه اهدافی که خواست خود آنها است. 

اجازه ندهید ایده آل های خانواده، همکاران، همسایه و غیره یا انتظارات آنها به شما تحمیل شود.

اگر اهداف شما برخواسته از قلبتان نباشد فقط خستگی راه رسیدن به هدف را به جان خریدید و در باتلاقی فرو می روید که آخر ندارد.

نتیجه

مسئولیت پذیری

همین الان اقدام کن، با آزاد کردن ذهن خود، با توجه به نکاتی که گفته شد:

  • اگر تا الان برای خودت هدف مشخص نکردی، با در نظر گرفتن نکاتی که گفته شد، این موضوع مهم و عامل موفقیت رو برای زندگی خودت تعیین کن.
  • اگر هدف داری با نکات و دستورالعمل اجرایی که گفته شد اون رو بسنج و اگر نیاز به بهبود داره اصلاحش کن.

3 دیدگاه

  1. بازتاب:مثبت اندیشی در مهارت های زندگی غوغا می کند - مهدی رضایی پندری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *