آرامش مهارتی زندگی ساز

آرامش زندگی خود را کشف کنید

آرامش را که پیدا کنی، انگار خوشبختی را لمس کردی، ثروتمندی و عاشق.

برای هر فردی، آرامش معنا و مفهوم خاص خودش را دارا است و فرد به فرد جامعه به نوعی دنبال آن هستند؛ اما هرکدام از آرامش تعابیر خاص خودشان را دارند.

بعضی آن را از عوامل خارجی مثل پول، همسر و خانه و اتومبیل می بینند، و دیگری، آن را در درون خودش می جوید مثل سلامتی و موفقیت و …

اما واقعا آرامش در کجا وجود دارد و از چه راه هایی می توان به آن رسید؟

اصلا آرامش چیست؟ و معنا و مفعوم این موضوع به چه چیزی ختم می شود؟

 

عوارض ناشی از نداشتن آرامش در زندگی چیست؟

بسیاری از بیماری‌های جسمانی مانند آسم، فشار خون، بیماری‌ها‌ی قلبی، دیابت، سردرد‌های شدید میگرنی، دردهای عضلانی، زخم معده و انواع و اقسام گرفتگی‌های قلبی و عروقی به شدت تحت تاثیر احساسات، افکار و هیجانات ما هستند. تحقیقات و شواهد زیادی موجود هستند که اکثر بیماری‌های جسمی ریشه‌های روحی و روانی دارند و ناشی از نداشتن آرامش درون می‌باشند.

آرامش در لغت

آرامش

آرامش در لغت نامه به معنای : آسایش؛ آسودگی؛ فراغ؛ سکون، سکوت، [مجاز] امنیت؛[مقابلِ جنگ] [قدیمی، مجاز] صلح می باشد و هم معنی کلمات: آسایش، آسودگی، استراحت، راحت، راحتی، فراغبال، فراغت است.

 

آیا آرامش، آسایش است؟

aramesh

خیلی وقت ها، آرامش و آسایش باهم معنی و به اشتباه هم سان هم دیگر دیده می شوند.

آسایش به معنای آسودگی و آسانی است و یعنی داشتن رفاهیات؛ در صورتی که آرامش؛ به معنای آرام گرفتن و یک حالت درونی و روحی است و دقیقا به خاطر همین اشتباه گرفتن آسایش و آرامش، افراد آرامش خود را فدای آسایش می کنند.

فردی را تصور کنید که برای خرید منزل مسکونی، به مدت چندین سال خود را از مسافرت رفتن و تفریح، منع کرده باشد و با دریافت وام ،پرداخت سود و اضافه کاری اجباری که به خود تحمیل کرده است، باعث مریضی خودش شود و در واقع آرامش خودش رو، فدای آسایش بکند.

پس آرامش الزاما همان آسایش نیست و دو مقوله جدای از هم دیگر هستند.

در مثال دیگر می توان به افراد مشهوری در دنیا مثل رابین ویلیامز هنرپیشه محبوب و برنده جایزه اسکار در آگوست ۲۰۱۴ که با به دار آویختن خود در منزلش به زندگی خود پایان داد یا بریتنی اسپییرز خواننده معروفی که تا کنون دوبار دست به خود کشی زده اشاره کرد، که با داشتن یک دهم یا شاید یک هزارم از اموال آنها، می توان به آبادی یک شهر کمک بزرگی کرد، اما امیال و امراض روحی زیادی در وجود آنها وجود داشته و دارد که منجر به خودکشی شده است.

پس ممکن است فردی بدون داشتن آسایش کافی و در واقع نداشتن اموال، دارای آرامش زیادی باشد.

آرامش به چه معناست

آرامش به معنای اطمینان قلب است و به این معناست که اضطراب نداشته باشی، یعنی در زمان ایجاد سختی ها، از مسیر اصلی زندگی و هدف و رسالت خودت خارج نشی، یعنی در موقع وجود آمدن غم ها، شدائد و گرفتاری ها، بدانی به منبعی وصلی که متزلزل نخواهد شد و در کنار همه این مسائل بتوانی برای حل این مسائل تلاش کافی و درست داشته باشی.

پس آرامش یک حالت درونی است و از اتفاقات بیرون نشأت نخواهد گرفت.

 

یک نمونه از آرامش کامل

امام حسین علیه السلام که بهترین سلام و درود های خدا بر او باد، مصداق آیه 

یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ (۲۷) ارْجِعِى إِلَى‏ رَبِّکَ رَاضِیَهً مَّرْضِیَّهً (۲۸) فَادْخُلِى فِى عِبَادِى (۲۹) وَادْخُلِى جَنَّتِى‏ (۳۰)
هان اى روح آرام یافته و متین
به سوى پروردگارت بازگرد که تو از او خشنود و او از تو خرسند است.
پس در جرگه بندگان من درآى.
و به بهشت من داخل شو!

می باشد. چرا؟

وقتی به حادثه کربلا و ظهر عاشورا دقت می کنیم، در احوالات ایشان دیده می شود که هرچی مصائب و مشکلات بیشتری به حضرت وارد می شد و در ظاهر امر ایشان هرچه که داشته از دست داده و حتی خواهر و فرزندانشان به زودی، به اسارت خواهند رفت و هرچه که داشتند از دست داده اند. اما حضرت هر چه به ظهر عاشورا و لحظات شهادتشان نزدیک می شد برافروخته تر شده و ذره ای از مسیری که می روند منحرف نیستند و اون صلابتی که در ایشان و مسیرشان بوده است؛ تغییر حاصل نمی شود و حال خوش واقعی را دارند، با وجود داشتن آن همه مشکل و سختی های دردناک.

ریشه این آرامش در کجاست؟

علت این همه صلابت در چیست؟

کیمیای ه انسان ها دنبال کشف آن هستند چیست؟

 

کیمیای آرامش

یاد خدا

کیمیایی که انسان ها اگر به دست بیاورند با وجود هر مشکلی باز هم در مسیر خود استوار هستند و آرامش دارند چیست؟

این منبع کامل و جامع کدام منبع هست؟

قطعا همه به این مشکل فقط یک جواب خواهیم داد:

خدا

اگر هر فردی به منبع اصلی وصل باشد و اظمینان درونی حاصل کند، قرار نیست اتفاقات بیرونی، حال درونی و اطمینان قلبیش را تحت تأثیر قرار بدهد.

به آب درون یک برکه توجه کنید، با تمام آرامشی که دارا است، یک سنگ کوچک می تواند، کل آرامش آن آب را از هم بپاشد، اما به دریا که نگاه کنی، صدها سنگ هم آرامش آن را نخواهد شکست.

پس باید وصل منبع اصلی باشی تا به کیمیای آرامش دست پیدا کنی. 

 

 

 

 

3 دیدگاه

  1. بازتاب:خلاقیت – مهدی رضایی پندری

  2. بازتاب:هفت قدم برای داشتن زندگی شیرین تر – مهدی رضایی پندری

  3. بازتاب:بدون پول ثروتمند شوید – مهدی رضایی پندری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *